The Jackal wins at Wolsingham

Carl ‘The Jackal’ Hamilton defeated Graham Robertson in the final at the Wolsingham Open and scooped the £350 first prize.

Last 8 Results – 49 Entries

Billy Robson bt Gary Hutchinson
Graham Robertson bt Lee Morton
Chris Kitch bt Tony Wood
Carl Hamilton bt Will Thexton

Semis –

Graham Robertson bt Billy Robson
Carl Hamilton bt Chris Kitch

Final –

Carl Hamilton bt Graham Robertson

2020 Ladbrokes UK Open

Stage during the Ladbrokes Uk Open 2019 at Butlins Minehead, United Kingdom on 2 March 2019.

2020 Ladbrokes UK Open kicks off tomorrow in Butlins, Minehead.

Round 1 –
Adam Hunt vs Karel Sedlacek (approx 12pm) – Stage Two – (Live on PDC.TV)

Callan Rydz vs Shane McGuirk (approx 11.30am) – Stage Seven

Round 3 –
Ryan Joyce v Jacques/Teehan/Meeuwisse (Approx 3.30pm) – Stage Five

Round 4 –
Chris Dobey & Glen Durrant enter at this stage with the draw live on ITV4.

McDine wins in Aycliffe

Kev McDine took the title at ‘The Turbinia’ in Newton Aycliffe on Saturday, battling past 50 other players for £250 1st Prize.

Results –

Last 8

Terry Temple BT Geoff Murray
Kevin McDine by Gary Miller
Eddie Mordica bt Daz Johnson
Will Thexton bt Craige Nixon

Semis

Kevin McDine bt Terry Temple
Will Thexton bt Eddie Mordica

Final

Kevin McDine bt Will Thexton

*Please send me results from competitions to keep the site updated*

Seahorse, Whitley Bay Results

Results courtesy of Andrew Cochrane –

1st half:

Last 8

Ray marshell 3 Anthony Hasson 0
Gary Miller 0 Mark Stephenson 3
Neil walton 2 Paul Nesbitt 3
Alan Davie 3 David Porritt 2

Semis

Mark Stephenson 1 Paul Nesbitt 3
Alan Davie bt Ray Marshall (sorry no score recorded)

Final

Alan davie 4 (25.73) Paul Nesbitt 2 (24.95)

2nd half:

Last 8

Ray Marshall 2 Chris Mathews 3
Andy Lynn 3 Ian Gleeson 0
Alan Young 1 Paul Nesbitt 3
Alan Davie 3 Mala Foster 0

Semi’s

Andy Lynn 2 Chris Mathews 3
Alan Davie 3 Paul Nesbitt 1

Final

Chris Mathews 4 (24.23) Alan Davie 3 (22.94)

McClurg Scaffolding Ltd Continue to Sponsor North East Darts for 2020

Thank you to James Mcclurg of McClurg scaffolding ltd for the continued support into 2020.

McClurg Scaffolding have sponsored the NorthEastDarts website from 2017 including the two well supported, McClurg Scaffolding Ltd Darts Opens in 2018 and 2019. I look forward to working with James on more big events in the future!

Please find more information about McClurg Scaffolding Ltd HERE

http://www.mcclurgscaffoldingltd.co.uk

Rydz wins the third Sky Lounge Winter Darts Open

Another fantastic day on Saturday at ‘Sky Lounge’ in Washington hosted by North East Darts Promotions. There was 130 players who came out to compete for a chunk of the £1,000+ prize fund on offer.

Callan ‘The Riot’ Rydz was victorious defeating fellow PDC player, Adam Hunt 5-2 in the final.

Rydz was in fine form throughout the day, with the semi final vs Ryan Joyce testing his bottle. The young lad from Bedlington smashed in a 170 en route to a 4-3 victory.

Results – 130 Entries

Last 16 –

James Forster bt Keith Wright
Tim Embling bt Andy Gradwell
Mark Stephenson bt Michael Clelland
Adam Hunt bt Jack Pattinson
Mark Wright bt Peter Holden
Davey Gradwell bt Gary Miller
Callan Rydz bt Gary Broadhead
Ryan Joyce bt Geoff Murray

Last 8 –

James Forster 4-1 Tim Embling
Adam Hunt 4-3 Mark Stephenson
Callan Rydz 4-3 Ryan Joyce
David Gradwell 4-1 Mark Wright

Semi Finals –

Adam Hunt 4-0 James Forster
Callan Rydz 4-3 David Gradwell

Final –

Callan Rydz 5-2 Adam Hunt




ONE FOR THE DIARY…

We’re back again for the third edition of the ‘Sky Lounge Winter Darts Open’ at the fantastic Sky Lounge in Washington.

Not only is a great setup….you have many tv’s across the venue showing live sport, live racing and more! A DJ keeping the party going through out the day along with a few pool tables in action.

Andy Lynn was crowned the first champion of the Sky Lounge open back in 2018 battling through a field of 124 entries. ‘Relentless’ Ryan Joyce took the title in 2019 against 115 others.

This year, the first big open for 2020, we are looking forward to being back at one of the best venues in the North East.

Roundup of Festive Competition Results

Friday 20th December
Seahorse, Whitley Bay
68 Entries

Last 16

Steve Adams 0-3 David Gradwell 
Tony Wood 3-0 Michael Gradwell 
Andy Gradwell 0-3 Kevin McDine 
Joe C E Haines 0-3 Simon Malpass
Shaun Lee Brown 3-2 Lee Walton
Mark Hudson 1-3 Scott Hunt 
Keith Bisby 3-2 Mark Stephenson
Andrew Cochrane 0-3 Jack Male 

Last 8

Dave Gradwell 1-3 Tony Wood
Kevin McDine 3-1 Simon Malpass
Shaun Brown 1-3 Scott Hunt
Keith Bisby 1-3 Jack Male

Losers £20

Semi Final

Tony Wood 4-2 Kevin McDine
Scott Hunt 4-2 Jack Male

Losers £60

Final

Scott Hunt 0 (25.57) Tony Wood 4 (30.36)

R/Up £140
Winner £300


Saturday 21st December
Rolling Mills, Darlington
74 Entries

Last 16 –

Tony Wood 3-4 Tony Newell
Paul Hampton 2-4 Darren Saxon Melderis 
Mike Gladstone 0-4 Phil Borthwick
Mark Low 2-4 Will Thexton
George Ripley 0-4 Kevin Naunton 
Gary Thompson 3-4 Ray Marshall
Ryan Anderson 4-3 Craige Nixon 
Keith Gowland 4-2 Terry Temple 

Last 8 –

Tony Newell 4-1 Darren Saxon Melderis 
Phil Borthwick 2-4 Will Thexton
Kevin Naunton 0-4 Ray Marshall
Ryan Anderson 0-4 Keith Gowland  

Semi Final –

Ray Marshall 5-4 Keith Gowland 
Tony Newell 5-4 Will Thexton

Final –

Tony Newell 5-4 Ray Marshall


Boxing Day
Whitehouse Unique Social Club
44 Entries – Double Entry

1st Half Semi Final-

Kevin McDine 3-1 Andy Parks
Ryan Joyce 3-1 Adam Hunt

Final –

Kev McDine 0-3 Ryan Joyce

2nd Half Semi Final –

Callan Rydz 3-0 Ryan Joyce
Ian Dawson 3-0 Adam Shanks

Final –

Callan Rydz 1-3 Ian Dawson


Saturday 28th December
Blyth Comrades Open
128 Men, 27 Ladies & 25 Youth

Last 16 –

Andy Parks 3-1 Lee Harbottle
David Turnbull 3-2 Anthony Hasson
Simon Tate 3-1 Geoff Murray
Keith Bisby 3-2 Mark Hudson
Ryan Joyce 3-1 Adam Shanks
Harry Robinson 3-2 Simon Dodds
Tony Wood 3-2 Digit
Gary Broadhead 3-2 Jack Male

Last 8 –

A Parks 3-0 D Turnbull 3 0
K Bisby 3-2 S Tate 3 2
R Joyce 3-2 G Broadhead 3 0
T Wood 3-2 H Robinson 3 2

Semi Final –

K Bisby 4-0 A Parks
R Joyce 4-2 T Wood

Final
R Joyce 4-0 K Bisby

Ladies last 8

Anne Marie Potts bt L Smith 3 0
Ang Best bt Lisa Barns 3 1
Claire Taws bt Lil Frost 3 0
Fluffy bt Sarah Gowens 3 2

Semis

Am Potts bt A Best 3 2
Fluffy bt C Taws 3 2

Final

A M Potts bt Fluffy 3 1

Youth Semis

Lewis Mayes bt Connor Sykes 3 0
Ollie Male bt Natasha Kennedy 3 0

Final

Lewis bt Ollie 4 2


Sunday 29th December
Phoenix, Hexham
59 Entries

Final –

Ryan Joyce 6-4 Carl Hamilton


Monday 30th December
Consett Station Club
52 Entries

Last 8 –

Paul Lawson bt Kris Lawson
Matt Smith bt Andy Allaker
Kev McDine bt Martin Metcalfe
Tony Wood bt Dave Wilson

Semi Final –

Kev McDine bt Matt Smith
Tony Wood bt Paul Lawson

Final –

Tony Wood 5-2 Kev McDine


New Years Day 2020
St Peters Social Club, Byker
59 Men & 9 Ladies


Last 8 –

Ryan Joyce 4-0 Callum Wallace~
John Kippen Jr 4-2 Glen Goldsborough
Chris Mathews 4-3 Gary Miller
Tony Wood 4-2 Stephen Wright

Semi Final –

Ryan Joyce 4-0 John Kippen Jr
Tony Wood 4-1 Chris Mathews

Final –

Ryan Joyce 4-3 Tony Wood