Roundup of Festive Competition Results

Friday 20th December
Seahorse, Whitley Bay
68 Entries

Last 16

Steve Adams 0-3 David Gradwell 
Tony Wood 3-0 Michael Gradwell 
Andy Gradwell 0-3 Kevin McDine 
Joe C E Haines 0-3 Simon Malpass
Shaun Lee Brown 3-2 Lee Walton
Mark Hudson 1-3 Scott Hunt 
Keith Bisby 3-2 Mark Stephenson
Andrew Cochrane 0-3 Jack Male 

Last 8

Dave Gradwell 1-3 Tony Wood
Kevin McDine 3-1 Simon Malpass
Shaun Brown 1-3 Scott Hunt
Keith Bisby 1-3 Jack Male

Losers £20

Semi Final

Tony Wood 4-2 Kevin McDine
Scott Hunt 4-2 Jack Male

Losers £60

Final

Scott Hunt 0 (25.57) Tony Wood 4 (30.36)

R/Up £140
Winner £300


Saturday 21st December
Rolling Mills, Darlington
74 Entries

Last 16 –

Tony Wood 3-4 Tony Newell
Paul Hampton 2-4 Darren Saxon Melderis 
Mike Gladstone 0-4 Phil Borthwick
Mark Low 2-4 Will Thexton
George Ripley 0-4 Kevin Naunton 
Gary Thompson 3-4 Ray Marshall
Ryan Anderson 4-3 Craige Nixon 
Keith Gowland 4-2 Terry Temple 

Last 8 –

Tony Newell 4-1 Darren Saxon Melderis 
Phil Borthwick 2-4 Will Thexton
Kevin Naunton 0-4 Ray Marshall
Ryan Anderson 0-4 Keith Gowland  

Semi Final –

Ray Marshall 5-4 Keith Gowland 
Tony Newell 5-4 Will Thexton

Final –

Tony Newell 5-4 Ray Marshall


Boxing Day
Whitehouse Unique Social Club
44 Entries – Double Entry

1st Half Semi Final-

Kevin McDine 3-1 Andy Parks
Ryan Joyce 3-1 Adam Hunt

Final –

Kev McDine 0-3 Ryan Joyce

2nd Half Semi Final –

Callan Rydz 3-0 Ryan Joyce
Ian Dawson 3-0 Adam Shanks

Final –

Callan Rydz 1-3 Ian Dawson


Saturday 28th December
Blyth Comrades Open
128 Men, 27 Ladies & 25 Youth

Last 16 –

Andy Parks 3-1 Lee Harbottle
David Turnbull 3-2 Anthony Hasson
Simon Tate 3-1 Geoff Murray
Keith Bisby 3-2 Mark Hudson
Ryan Joyce 3-1 Adam Shanks
Harry Robinson 3-2 Simon Dodds
Tony Wood 3-2 Digit
Gary Broadhead 3-2 Jack Male

Last 8 –

A Parks 3-0 D Turnbull 3 0
K Bisby 3-2 S Tate 3 2
R Joyce 3-2 G Broadhead 3 0
T Wood 3-2 H Robinson 3 2

Semi Final –

K Bisby 4-0 A Parks
R Joyce 4-2 T Wood

Final
R Joyce 4-0 K Bisby

Ladies last 8

Anne Marie Potts bt L Smith 3 0
Ang Best bt Lisa Barns 3 1
Claire Taws bt Lil Frost 3 0
Fluffy bt Sarah Gowens 3 2

Semis

Am Potts bt A Best 3 2
Fluffy bt C Taws 3 2

Final

A M Potts bt Fluffy 3 1

Youth Semis

Lewis Mayes bt Connor Sykes 3 0
Ollie Male bt Natasha Kennedy 3 0

Final

Lewis bt Ollie 4 2


Sunday 29th December
Phoenix, Hexham
59 Entries

Final –

Ryan Joyce 6-4 Carl Hamilton


Monday 30th December
Consett Station Club
52 Entries

Last 8 –

Paul Lawson bt Kris Lawson
Matt Smith bt Andy Allaker
Kev McDine bt Martin Metcalfe
Tony Wood bt Dave Wilson

Semi Final –

Kev McDine bt Matt Smith
Tony Wood bt Paul Lawson

Final –

Tony Wood 5-2 Kev McDine


New Years Day 2020
St Peters Social Club, Byker
59 Men & 9 Ladies


Last 8 –

Ryan Joyce 4-0 Callum Wallace~
John Kippen Jr 4-2 Glen Goldsborough
Chris Mathews 4-3 Gary Miller
Tony Wood 4-2 Stephen Wright

Semi Final –

Ryan Joyce 4-0 John Kippen Jr
Tony Wood 4-1 Chris Mathews

Final –

Ryan Joyce 4-3 Tony Wood