Hunt wins Jim Bannister Memorial Trophy

The Total Resin Solutions Ranking Events were concluded on Friday at Thornaby Sports and Leisure Club, with the top 32 Men, top 8 Ladies and top 8 youth from the ranking tables battling it out for the top prize.

Adam Hunt was victorious in the mens, defeating Adam Atkinson, Gary Hayes and Sean Jowers en route to the semi final. He despatched Barry Davies with a 5-0 scoreline and 101 avg in the semis to set up the final against Tony Wood. Hunt carried on his fine form to win 5-1.

In the Ladies, Laura Patton defeated Claire Stamper in the final 4-3.

George Ripley was crowned youth champion defeating Dalton Storr.

Mens Results

Quarters –

Adam Hunt bt Sean Jowers
Barry Davies bt Allan Snabel
Tony Wood bt Eddie Mordica
Shaun Matthews bt Scott Hunt

Semis –

Adam Hunt 5-0 Barry Davies
Tony Wood 5-2 Shaun Matthews

Final –

Adam Hunt 5-1 Tony Wood

Ladies Results

Final –

Laura Patton bt Claire Stamper

Youth Results

Final –

George Ripley bt Dalton Storr

The Magpies crowned Four Man Team Knockout Winners

The Geordie lads went one better than last year and took the title with a 4-2 win over ‘Pair of Hunts & 2 Anchors in the final’

The Magpies consisting of Alan Davie, Kev McDine, David Gradwell and Andy Lynn comfortably qualified through Group 2 with 2 wins over ‘Average Joes’ (James McClurg, Dayle Blackett, Jamie Thompson and Ryan Anderson) and ‘Its Went West’ (Scott Collingwood, Matty Darroch, Stephen Mallams and Michael Wright)

Pair of Hunts & 2 Anchors consisting of Adam Hunt, Scott Hunt, James Forster and Ryan Joyce also won all their group games with wins over ‘Globe +1’ (Darren Patton, Geoff Murray, John Kippen Jr and David Stokell) ‘Yacker Knackers (Matt Hodgson, Paul Webster, Gerry Hall, Gary Miller) and lastly, ‘Just Here For The Drink’ (Andy Gradwell, Micky Lynn, Tony Tinnion and Richie Archbold)

The Final saw Kev McDine beat Adam Hunt and David Gradwell beat James Forster to put ‘The Magpies’ 2-0 up.

Scott Hunt defeated Alan Davie and Ryan Joyce beat Andy Lynn to take it into the doubles 2-2.

Kev McDine and Davey Gradwell beat Adam Hunt and James Forster.
Andy Lynn and Alan Davie beat Scott Hunt and Ryan Joyce.

Semi Final Teams –

Butch & The Sundance Kids
Tony Wood, Phil Borthwick, Keith Wright and Butch Knighton

Ouston we have a problem
David Borthwick, Billy Robson, Ray Marshall and Paul Nesbitt

The Magpies
Kev McDine, David Gradwell, Alan Davie and Andy Lynn

Pair of Hunts & 2 Anchors
Adam Hunt, Scott Hunt, James Forster and Ryan Joyce


Semi Finals
Score
Winner Group 1Butch & The Sundance Kids24The MagpiesWinner Group 2
Winner Group 3Ouston we have a problem34Pair of Hunts & 2 AnchorsWinner Group 4
FINAL
Score
Winner Match 1The Magpies42 Pair of Hunts & 2 AnchorsWinner Match 2

Durham Mens Superleague Stats

As we have hit the half way point in the Durham Mens Superleague, below include some of the stand out performers.

Unbeaten Players (Minimum 5 Games played)

Player Games Played
Andrew Testo10
David Crawley10
Paul Tennant10
Tony Wood10
Adam Hunt9
Tim Embling7
Lee Morton6
Philip Borthwick6
Graham Robertson5

Most 180s

Player 180s
Eddie Mordica7
Andy Allaker5
Dayle Blackett5
Jack Kirtland5
Jeff Close5
Lee Wright5
Matty Darroch5
Paul Welsh5
Brian Ashurst4
David Nixon4
John Teal4
Lee Morton4
Paul Berriman4
Ryan Anderson4
Stephen Mallams4
Tony Wood4

Top 20 Averages – (1 per player)

TOP 20 (1 PER PLAYER)
Player Average
Adam Hunt31.98
Lee Wright31.98
Tony Wood31.98
Ryan Anderson31.17
John Teal30.67
Scott Collingwood30.56
Paul Knighton30.26
Chris Kitch30.06
Steve Annan29.84
Michael Murdoch29.67
David Crawley29.61
David Ivey29.47
Gary Lomas29.47
Gary Croney28.9
James Forster28.9
Steven Jones28.9
Eddie Mordica28.06
Paul Webster27.83
Robert Howe27.83
Philip Borthwick27.47

Top 20 Averages (including Ties)

TOP 20 OVERALL
Player Average
Adam Hunt31.98
Lee Wright31.98
Tony Wood31.98
Ryan Anderson31.17
Adam Hunt30.67
John Teal30.67
Scott Collingwood30.56
Paul Knighton30.26
Chris Kitch30.06
Steve Annan29.84
Michael Murdoch29.67
David Crawley29.61
David Ivey29.47
Gary Lomas29.47
Tony Wood29.47
Adam Hunt29.43
Adam Hunt29.24
Tony Wood29.12
Gary Croney28.9
James Forster28.9
Steven Jones28.9
Tony Wood28.9

Supa Mc wins the Matty Dodds Memorial

Kevin McDine was back to winning ways yesterday as he defeated good friend, Alan Davie in the final.

A great turn out at the Blucher Club with 57 men and 12 ladies, all supporting St Oswalds Hospice with £1 entry going towards the charity.

Results –

Mens

Last 16 –

Andy Parks bt Tony Tinnion
Colin Hargrave bt Les Reid
Billy Robson bt Nick Stephenson
Alan Davie bt Tex Houghton
Brian McClaig bt Ray Marshall
Neil Linford bt John Spry
David Gradwell bt Logan Lomas

Quarters –

Andy Parks bt Colin Hargrave
Kev McDine bt Billy Robson
Alan Davie bt Brian McClaig
David Gradwell bt Neil Linford

Semis –

Kev McDine bt Andy Parks
Alan Davie bt David Gradwell

Final –

Kevin McDine 6-5 Alan Davie

Ladies

Semis –

Angie Best bt Linda Smith
Colleen Hunt bt Casey Stephenson

Final _

Colleen Hunt bt Angie Best

Four Man Team Knockout II

** ENTRIES ARE NOW OPEN! **



The second Four Man Team Knockout will take place on Saturday 7th December 2019 at Ouston Social Club, Chester-le-Street, DH2 1HR.


£2,000 PRIZE FUND!


Entry fee is £50 per team.


Entry only confirmed once payment has been made. Either Bank Transfer or Paypal is accepted.


Message Scott North East Darts on Facebook or email info@northeastdarts.com.

Results from the Weekend

There were two big competitions held this Weekend in the North East, with the 7th Saltburn Open taking place on Saturday and one of the longest running competitions in the area, The T.J Atkinson Memorial now into its 20th year on Sunday.

The T.J Atkinson Memorial has seen some fantastic winners over the years with likes of the late Phill Nixon and David Dodds along with ex England International, Doug McCarthy.

Results –

7th Saltburn Open
126 Entries

Men’s –

Semis
Graham Usher by Mike Atkinson
Lewis Pride by Carl Hamilton

Final
Graham Usher bt Lewis Pride

Ladies –

Claire Stamper bt AnnMarie Potts

______

20th T.J Atkinson Memorial Open, Stanhope
66 Entries

Quarters

Adam Hunt bt Tim Embling
Keith Wright bt Kev McDine
David Gradwell bt Andy Goodfellow
Eddie Mordica bt Scott Hunt

Semis
Adam Hunt bt Keith Wright
David Gradwell bt Eddie Mordica

Final
Adam Hunt 5-2 David Gradwell