Supa Mc on a roll

On Saturday 19th May, players from all over the North-East participated in the inaugral ‘Tommy & David Dodds Memorial Open’ and saw a great crowd in attendance. The competition featured a Mens and Ladies competition along with a furthest u17 youth prize.

Kevin McDine continued his recent form by picking up his 3rd title in as many weeks.

En route to the final he defeated Alan Stevenson, Shaun Matthews and Stephen Mallams before dispatching Michael McBain 4-2 to set up a semi final contest again fellow Geordie, Andy Parks. McDine proved too strong for Parks by whitewashing him 4-0.

There was a small break in the competition to honour the life of David Dodds and a new memorial plaque presented in the Legion Bar to thank David for his loyalty and success in darts. The plaque is next to his brother’s, Tommy.

The final took place afterwards with Kevin McDine defeating Butch Knighton 5-1, to be crowned the 2018 champion and presented with a Memorial Shield and the first Tommy & David Dodds Memorial Trophy.

(Mens Shield, Ladies Shield and Winner/Runner up Trophies for both competitions proudly sponsored by Cliffy Johnson)

AnnMarie Potts took the ladies title defeating Linda Ithurralde 4-3 and to be crowned the First Ladies Champion of the competition.

Both Trophies meant a lot to the players and will be treasured for a long time.

Young Tyne & Wear County player, Jack Male went the furthest in the competition out of the youth in attendance, bowing out in the last 16 and picking up a prize.

 

Lastly, thank you to everyone that bought raffle tickets and so on, as we made a fantastic £400 for the two charities close to the hearts of the Dodds family.

Thank you to everyone that attended on Saturday and celebrated the life of both Tommy & David. I am sure this competition will begin to grow and be cemented as one of the best in the North East calendar.

(Photos Courtesy of Fergus Easton – Thank you very much)

Results below –

Mens
Last 16 –

Kev McDine beat Stephen Mallams
Michael McBain beat Jack Male
Andy Parks beat Paul Telford
Andy Allaker beat Keith Cresser
Sean Johnson beat Phil Borthwick
Dave Prins beat Scott Collingwood
George Davidson beat Gary Miller
Butch beat Angie McDonald

Quarters –

Kev McDine 4-2 Michael McBain
Andy Parks 4-1 Andy Allaker
Sean Johnson 4-3 Dave Prins
Butch 4-2 George Davison

Semis –

Kev McDine 4-0 Andy Parks
Butch 4-2 Sean Johnson

Final –

Kev McDine 5-1 Butch

Ladies –

Semis –

Linda Ithurralde beat Laura Patton
AnnMarie Potts beat Angie McDonald

Final

AnnMarie Potts 4-3 Linda Ithurralde

Sky Lounge 4 Week Competition – Finalists Confirmed

Week 4 Qualifier – Cameron Anderson

Semi Final

Andy Allaker beat Ray Foreman
Cameron Anderson beat Keith Wright

Final

Cameron Anderson beats Andy Allaker

Finals Day – Sunday 3rd June 

Seeded Finalists –

Phil Borthwick
Tony Wood
Butch
Cameron Anderson
Andy Allaker
Craig Anderson
Michael McBain
Peter Holden

Finalists –

Gerry Hall
Keith Wright
Tony Cummings
George Gosling
Scott Hunt
Stephen Bainbridge
Dave Fenton
Lee Rudkin

Final points can be found HERE

Another One for Supa Mc

Supa Mc continues his superb form by winning the Byker 8 Week competition last night defeating Andy Parks in the final.

The competition came to a close last night with 16 qualifiers battling out for the first prize.

Kevin McDine made it 3 competition wins in the last 4 weeks.

Results –

Semi Finals –

Kevin McDine 5-1 David Gradwell
Andy Parks 5-0 Keith Wright

Final

KEVIN MCDINE 6-4 Andy Parks

Durham Mens Superleague – Easington Win the Title.

Durham Superleague Final Results online.

Congrats to Easington Colliery on winning the title.

Top 3 –

1) Easington – Won 33, Lost 5 – 253 Points
2) Red Lion Ouston – Won 33, Lost 5 – 248 Points
3) Crook Hotel – Won 30, Lost 8 – 232 Points

Top Averages –

1)Adam Hunt – Played 33 – Won 32 (Avg 28.17)
2)Craig Anderson – Played 37 – Won 34 (Avg 25.45)
3)Gary Miller – Played 37 – Won 34 (Avg 23.73)

Most Wins –

1)Craig Anderson/Gary Miller – Played 37 – Won 34
2)Adam Hunt – Played 33 – Won 32
3)Cameron Anderson – Played 34 – Won 31

Most 180s –

1) Adam Hunt – Played 33 – 30x 180s
2) Cameron Anderson – Played 34 – 18x 180s
3) Kev Naunton – Played 33 – 17x 180s
3) Andy Allaker – Played 37 – 17x 180s

Great season.

Thanks to Stephen Hayers with providing the table, averages and results every week.

Highest Averages from last night –

Craig Anderson – Easington Colliery 29.61
Phil Borthwick – Station Club 29.47
Steve Addison – Red Lion Ouston 27.83
David Crawley – Blackhill Comrades 27.28
Tim Richardson – Grove & Moorside 26.63
Alan Bell – Crook Hotel 26.60
Adam Hunt – Red Lion Ouston 26.37
Mark Low – Builders Arms 26.34
Steve Annan – Annfield Plain Democratic Club 26.28
Cameron Anderson – Easington Colliery 25.91
Brian Ashurst – Byers Green Club 25.49
Martin Farmer – Byers Green Club 25.47
Paul Johnson – Red Lion Coxhoe 25.46
Eddie Brown – Annfield Plain Democratic Club 25.05

Important Dates –

23rd May – Gold Cup Pairs Qualifiers @ Willington WMC – 7.15 pm registration for 7.30 pm start

30th May – Gold Cup Singles Qualifiers @ Willington WMC – 7.15 pm registration for 7.30 pm start

6th June – World Masters Qualifiers @ Willington WMC – 7.15 pm registration for 7.30 pm start

13th June – World Pro Qualifiers @ Willington WMC – 7.15 pm registration for 7.30 pm start

Presentation Night is at Willington WMC on the 7th July

AGM for 2018/19 season is at Willington WMC on Sunday 15th July with an 11 am start – all teams must attend if wishing to play in Durham Superleague next season.

Supa Mc wins at Blyth Comrades

Another fantastic tournament at the Blyth Comrades Club on Saturday gone with Kevin McDine taking the title defeating young PDC player Callan Rydz in the final 4-1. McDine continues his strong run in the last four weeks winning 2 competitions and reaching the final of another.

There was a brilliant 65 entries on the day even with the Welsh Open on and Northumberland County playing their rescheduled final game of the season.

Their next competition is Friday 6th July with all information HERE.

In the ladies competition Caroline welsh overcame Angela Shields by 3 legs to 0.

Mens Results –

Quarters

Callan Rydz 4-2 Simon Malpass
Gary Lomas 4-3 Andy Cochrane
Kevin McDine 4-3 Tug
Andy Parks 4-3 Simon Tate

Semi Finals

Callan Rydz 4-2 Gary Lomas
Kevin McDine 4-2 Andy Parks

Final 

Kevin McDine 4-1 Callan Rydz

COXHOE WMC CIU NATIONAL TEAM CHAMPIONS 2018

Coxhoe WMC based in Durham were crowned CIU National Team Champions on Saturday afternoon.

The team consisting of Alan Bell, Butch, George Davison, Adam Hunt, James Forster, Robert Lauder, Paddy Lenagh and John Murphy defeated Merthyr Tydfil Lab Club from Wales in the final by 4 legs to 2 .

The format was best of 7, 1001 with all players participating.

Congrats lads!